Kanser Hastalarında Beslenme

Kanser bir son değil; erken teşhisi mümkün, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Unutulmamalıdır ki kanser teşhisinin konması ile başlayan beslenme tedavisi, süreci daha iyi kontrol etmeniz ve kanser tedavisinin yan etkileri ile daha kolay baş edebilmeniz açısından önemlidir. Bu sürecin her anında sağlıklı bir şekilde ilerlemek için bir onkoloji diyetisyeninden destek alabileceğinizi unutmayın.

  • Kanserde beslenme bozukluğu sık görülen bir durumdur. Bunun nedeni tümörün salgıladığı bir takım hormanlar ya da yapılan kemoterapi gibi tedavilerin yan etkileri olabilir.
  • Tedavi sürecinde yeme güçlüğü, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık veya yemeklerden tat alamama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.
  • Bu gibi durumlarda öğün sayısını arttırıp porsiyonlarınızı küçültmeyi deneyin.
  • Ancak canınız bir şeyler yemek istediğinde öğün zamanlarını beklemeyin.
  • Kanser hastalarının ihtiyacı olan enerji ve kalori miktarı diğer insanlardan farklı olduğundan öğünlerinizde yüksek kalori ve protein içeren gıdalara yer verin.
  • Tuzlu atıştırmalıklar mide bulantısına iyi gelir; elinizin altında her zaman bu tarz atıştırmalıklardan bulundurun.
  • Bunlara rağmen eğer kendi başınıza iyi ve yeterli beslenemediğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzun bilgisi dahilinde bir onkoloji diyetisyeninden yardım alın.
Güncellenme Tarihi: 13.02.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 631

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.