Kanserde Doğru Atılan Adımlar Hayat Kurtarıyor

4 Şubat Dünya Kanser Günü


En büyük sağlık sorunlarından biri olan kanser, dünyadaki tüm ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Durum böyleyken de önleyici sağlıklı yaşam alışkanlıkları, erken teşhis ve doğru tedavinin önemi bir kere daha öne çıkıyor.

Günümüzde teknolojik gelişmeler, görüntüleme yöntemlerine ulaşmanın kolaylaşması ve tarama programlarının önem kazanmasıyla birlikte kanser tanısının artık daha erken evrelerde konulabildiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Murat Sedef, her yıl dünya genelinde yaklaşık 10 milyon yeni vakayla karşılaşıldığını belirterek ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Yenilikçi tedaviler umut oluyor

Tüm dünyada kanser hastalarının sayısının git gide arttığı biliniyor. Bu nedenle yeni tanı konmuş vakaların erken evrede saptanabilmesi modern tıbbın en temel amaçları arasında yer alıyor. Kanser hastalığında erken teşhis, tedavi kolaylığı ve hastalıktan tamamen kurtulma şansını da beraberinde getiriyor. Günümüzde lokal ileri (yayılmamış) ve ileri evre hastalar için çağdaş ve yenilikçi tedavi seçeneklerinin olması ve bu tedavilere ulaşmanın kolaylaşması ile birlikte yüz güldürücü sonuçlar elde edilebiliyor. Ayrıca, toplumda yanlış bilinen ‘tümöre bıçak değmemeli’ algısının aksine kimi erken evre vakalar için cerrahi yöntemler sayesinde tam anlamıyla tedavi imkânları da bulunuyor.

Tam iyileşme mümkün

Her kanser hastasının tedavisinin mutlaka bir tıbbi onkoloji uzmanı gözetiminde ve multidisipliner şekilde yürütülmesi önem kazanıyor. Kanser artık, ‘tanı-evreleme-tedavi’ süreçleri çerçevesinde ele alınması gereken ve doğru yaklaşım sağlandığında yaşam konforunun korunabildiği, çoğu kanser türünde tam anlamıyla iyileşmenin elde edilebildiği bir hastalık olarak tanımlanıyor.

Kişiye özel tedaviler gündemde

Kanserde tedavi seçenekleri gözden geçirilirken her hastanın ayrı ayrı değerlendirilmesi ve adeta her tümörün ayrı ayrı kimliklendirilmesi ile hastalığın daha yakından tanınması mümkün oluyor. Bunun sonucunda da en doğru tedavinin uygulanmasına imkân doğuyor. Bu yaklaşım biçimi günümüzde ‘Bireyselleştirilmiş Tedavi’ olarak adlandırılıyor ve moleküler testler ışığında hastaların yeni nesil akıllı ilaçlar ve immünoterapiler başta olmak üzere güncel tedavilere ulaşması hedefleniyor. Böylece daha güçlü tedavi yanıtları çok daha az yan etki ile sağlanmış oluyor.

Korkutucu olan geç kalmak

Toplumda sağlıklı yaşam bilincinin oluşması ve rutin tarama programlarının ihmal edilmemesi halinde kanser günümüzde önlenebilir bir hastalık haline gelmiş durumda. Tanı konduğu andan itibaren ise deneyimli ve ilgili doktorların kılavuzluğunda güncel tedavilere ulaşmak iyileşme süreci için anahtar rol oynuyor ve hayat kurtarıcı sonuçların elde edilmesini sağlıyor. Günümüzde kansere yakalanmaktan çok tanıda geç kalmaktan korkulması gerekiyor.

Güncellenme Tarihi: 04.02.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1154

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.