Kanserle Mücadelede Yeni Yöntemler Umut Veriyor

Dünyadaki ölüm sebepleri arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanserle mücadelede son yıllarda dikkat çekici adımlar atılmış durumda. Bunun sonucunda yeni tedavi yöntemleri hızla gündeme gelirken yapılan araştırmalar olumlu sonuçların alınmaya başlandığını da bize gösteriyor.

Kanserde erken teşhis ve sonrasında doğru tedavinin hayatta kalım ve kaliteli bir yaşam için hala en önemli etken olduğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Veysel Haksöyler, son yıllarda uygulanmaya başlanan yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Akıllı ilaçlar hedefe yöneliyor

Geçtiğimiz yıllarda kanser vakalarının belirgin bir şekilde arttığı ve kansere yakalanma yaşının da giderek düştüğü görülüyor. Hastalıkla mücadele içinse araştırmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Günümüzde kanserde yenilikçi yaklaşım ise akıllı ilaçlarla hedefe yönelik tedaviler şeklinde oluyor. Özellikle son 10 yıllık zaman diliminde bilim insanları önemli gelişmeler kaydettiler. Akıllı ilaçların kullanılmaya başlanmasıyla hem yan etkilerin önemli ölçüde azaldı hem de daha önce tedavi edilemeyen birçok kanser türünde olumlu sonuçlar alındığı biliniyor. Akıllı ilaçlar, kemoterapinin aksine sadece kanser hücrelerini hedef alıyor ve diğer sağlıklı hücrelere ise zarar vermiyor.

İmmünoterapi güçlendiriyor

Yine son birkaç yıldır ‘immünoterapi’ olarak adlandırılan bir tedavi yöntemi de gündemde. İmmünoterapide kanser değil bağışıklık sistemi hedef alınıyor. Bu yöntemle beraber vücutta kanser hücreleriyle mücadele eden savaşçı hücreleri uyaran ve güçlendiren, ileri evre hastalarda bile oldukça iyi sonuçlar verdiği gözlenen bazı yeni ilaçlar kullanılmaya başlandı. Bu ilaçların da yan etkilerinin oldukça düşük olduğu gözleniyor. Geliştirilen yeni tedaviler sayesinde daha önce umutsuz olarak görülen birçok kanser türünde artık daha uzun hayatta kalma başarısına ulaşmak mümkün olabiliyor.

Erken teşhis önemini koruyor

Kanser, erken ve doğru tedavi edilmediğinde istenmeyen sonuçlar yaşanabiliyor. İstisnasız olarak bu hastalığın bütün türlerinde erken teşhis hala çok önemli bir yere sahip. Çünkü doğru zamanda doğru tedaviler uygulandığında, kaynaklandığı organ ve hastalığın türü ne olursa olsun günümüzde yüz güldürücü sonuçlar elde etmek mümkün olabiliyor.

Bilgi kirliliği zarar veriyor

Günümüzde özellikle internetin çok yaygın olmasıyla beraber kanser tedavisinde yaşanan en önemli sorunlardan biri de bilgi kirliliği olarak karşımıza çıkıyor. Hastalar, hastalıkları ve tedavileri ile ilgili çoğu zaman doğru bilgilere ulaşmakta sorun yaşıyorlar. Kulaktan dolma, bilimsellikten uzak, yalan-yanlış bilgiler hastalara hem psikolojik ve fiziksel olarak büyük zarar veriyor hem de zaman kaybettiriyor. Bunun sonucunda kimi zaman hastaların tedavilerinde önemli aksamalar bile yaşanabiliyor. Bu sebeple hasta ve yakınlarının en doğru bilgiyi her zaman kendi doktorlarından edinebileceklerini unutmamaları gerekiyor.

Güncellenme Tarihi: 04.02.2020
Toplam Sayfa Gösterimi: 2267

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.