Kapalı Ameliyat Yöntemi Kadın Hastalıklarındaki Estetik Kaygıları Gideriyor

Özellikle son 30 yılda meydana gelen teknolojik gelişmelerle birlikte açık ameliyatlarla tedavi edilen neredeyse tüm kadın hastalıkları laparoskopik yani kapalı yöntemlerle de ameliyat edilebilir hale geldi. Bunun en önemli nedenleri arasında ise kapalı ameliyatların sağladığı çok daha küçük yara izi, kanama ve enfeksiyon riskinin az olması, erken taburculuk ve hızlı iyileşme gibi avantajlar geliyor. 

Açık cerrahi ile yapılan çoğu ameliyatın artık laparoskopik cerrahiyle gerçekleştirilebilmesinin hastaya birçok fayda sağladığını söyleyen Medline Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Songül Alemdaroğlu, bu nedenle laparoskopik cerrahinin kadın hastalıklarında cerrahi gereksinimi olan uygun hastalara mutlaka sunulması gereken bir seçenek olduğunu belirterek konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Estetik kaygıları da karşılıyor

Özellikle 90’lı yılların başından itibaren cerrahi alanda yeni ekipmanların geliştirilmesi ve konuyla ilgili yapılan yoğun çalışmalar sonucu doktorların da yeterli tecrübeye erişmeleriyle birlikte günümüzde laparoskopik ameliyatlar çok daha fazla tercih edilir hale geldi. Bu yöntemim kullanıldığı ameliyatlar artık 3 küçük kesi ile gerçekleştiriliyor ve geride oldukça ufak yara izleri kalıyor. Bu durum ise kapalı ameliyatın sağladığı birçok avantajın yanı sıra bilhassa kadınların estetik kaygılarını gidermede önemli bir rol oynuyor.

Çoğu jinekolojik rahatsızlıkta kullanılıyor

Laparoskopik ameliyat tekniği kadın hastalıkları arasında; rahim ve myomların alınmasında, yumurtalık kistlerinin çıkarılmasında, tüplerin bağlanmasında-açılmasında ve alınmasında, rahim sarkması ya da idrar kaçırma ameliyatlarında kullanılıyor. Ayrıca rahim duvarı (endometrium), rahim ağzı (serviks) ve yumurtalık (over) kanserlerinde belli durumlarda yine laparoskopik cerrahi yapılabiliyor. Tüm bunların yanı sıra, rahim ağzı yetmezliği nedeni ile bebeklerini kaybedip, vajinal yolla dikiş atıldığı halde başarı elde edilemeyen kadınlarda da cerrahların kapalı teknikle rahim ağzına daha güçlü dikişler atması mümkün oluyor. 

Ameliyat birkaç küçük kesiden yapılıyor

Ameliyat, genel anestezi altında ve hastanın karın bölgesinde açılan 1-2 santimlik birkaç küçük kesiden gerçekleştiriliyor. Bu kesilerden bir tanesine kamera yerleştirilirken diğerlerinde ise adeta doktorun eli gibi işlev gören cerrahi aletler kullanılıyor. Ameliyat sırasında karın karbondioksit gazı ile şişiriliyor ve operasyon kameradan alınan görüntü yardımıyla bir ekrana bakılarak yapılıyor. Hasta ise bu sırada tam uyuma halinde oluyor.

Uygun hasta seçimi önem kazanıyor

Sağlık durumunda genel anestezi alması yönünden bir sorun olmayan ve yapılacak cerrahi işlem için laparoskopinin uygun olduğu tüm hastalarda bu yöntem kullanılabiliyor. Ancak kadın doğum uzmanları açısından ciddi akciğer ve kalp problemi nedeniyle ameliyat sırasında baş aşağı pozisyonda durmasında sakınca görülen hastalarda laparoskopik yöntem tercih edilmeyebiliyor.

Açık ameliyata göre avantajları daha fazla

  • Laparoskopi sayesinde hastanede yatış süresi açık ameliyatlara göre oldukça kısalırken günlük hayata dönüş de daha hızlı gerçekleşiyor.
  • Ameliyat sonrası gelişebilecek enfeksiyon, kanama, dikiş yerinde açılma gibi problemlere laparoskopik cerrahi sonrası çok daha az rastlanıyor.
  • Ameliyat, çok küçük birkaç delikten yapıldığı için operasyon sonrasında kalacak iz azalıyor ve estetik açıdan rahatsız edici bir görünüm oluşmuyor.
  • Açık ameliyat sonrasında uzun dönemde, karında fıtık oluşması veya karın içinde yapışıklıklara bağlı ağrı yaşanması ihtimali yüksekken laparoskopi ile bu riskler en aza indirgeniyor.
Güncellenme Tarihi: 09.09.2023
Toplam Sayfa Gösterimi: 679

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.