Kemoterapi Sonrası Saç Dökülmesini Engellemek Mümkün

Günümüzde, kemoterapiye bağlı saç dökülmesini önlemek için kimi hastalarda FDA’in de (Amerikan İlaç Dairesi) 2015 yılında kullanım onayı verdiği Scalp Cooling Yöntemi kullanılıyor. Basitçe “saçlı deriyi soğutma” şeklinde açıklanabilecek bu yöntemde cilt kan akımı ve saç foliküllerinin ısısı düşürülüyor.

Böylece kemoterapi ilaçlarının saç folikülleri üzerindeki olumsuz etkisinin azalması hedefleniyor. Bu yöntem en sık ameliyat sonrası koruyucu (adjuvan) veya ameliyat öncesi küçültücü (neoadjuvan) kemoterapi ile tedavi edilen meme kanserli hastalarda kullanılıyor.

Diğer tedavi modaliteleri ile birlikte kullanımına hasta ve tedaviyi planlayan onkoloji uzmanının birlikte karar verilmesi önem kazanıyor. Ancak bu yöntemin geniş bir uygulama alanı olsa da hematolojik kanserlerde kesinlikle uygulanmaması gerekiyor. Şimdiye değin yapılan çalışmalarda başarı oranları farklılık göstermekle beraber, hastanın saç kaybı, kişiden kişiye ve kullanılan ilaç rejimine göre değişiklik sergileyebiliyor.

Ayrıca bugüne kadar yapılmış olan bilimsel çalışmalarda Scalp Cooling yönteminin hastalığın gidişatı üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi de gösterilememiştir.

Güncellenme Tarihi: 21.10.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1418

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.