Koah Hastası Olanların Çok Azı Hasta Olduğunu Biliyor

KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı problemi olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmiyor. Ülkemizde 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH hastalığı var. Oysa ki baktığımızda her 10 KOAH hastasının sadece birinin doktora başvurduğunu ve doğru tanı alabildiğini görüyoruz. Başka bir deyişle ülkemizde bulunan ve sayıları 3 ila 5 milyon olduğu tahmin edilen KOAH`lıların sadece onda biri hasta olduğunun farkındalar.

En önemli neden sigara

KOAH gelişimi için en yaygın ve önemli risk faktörü sigara tüketimidir. Diğer tütün kullanımları (nargile, puro, pipo vb.) ve pasif içicilik de KOAH gelişimine sebep olur. Bunun yanı sıra özellikle odun, tezek ve benzeri yakıt kullanımı, çevresel hava kirliliği, tozlu‐dumanlı işyerlerinde çalışmak ve hareketsiz bir yaşam tarzı da önemli risk faktörleridir.

Bu belirtilere dikkat!

KOAH hastalığında temel olarak 3 önemli belirti görülür. Hastaların çoğunda ilk belirti öksürüktür ve nefes darlığı ile birlikte görülebilir. Diğer bir belirti ise balgam çıkarmadır. Balgam çıkarma sabahları daha fazladır ve genelde sümüksü-beyaz renklidir. Üçüncü belirti ise nefes darlığıdır. Özellikle hareket esnasında ortaya çıkar ve yıllar içinde şiddeti yavaş yavaş artar. Hastalığın ilerlemesi ile beraber zamanla yorgunluk, halsizlik ve depresyon gibi şikayetler de görülebilir.

Tanı kolayca konulur

KOAH tanısı, “nefes ölçüm testi” ile ağrısız bir şekilde ve kolayca konulabilir. Çoğu hastalıkta olduğu gibi KOAH’da da erken tanı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltmaktadır. Bu nedenle, 40 yaş üzeri, sigara içmiş ya da hala içmekte olan ve çevresel nedenlerle tozlu-dumanlı ortamlarda bulunan kişilerin kronik öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması durumunda vakit geçirmeden bir göğüs hastalıkları doktoruna baş vurarak nefes ölçüm testi yaptırması önemlidir.

Tedavi ömür boyu sürer

KOAH, ilerleyici bir hastalık olmasına karşın önlenebilir ve tedavi edilebilir. Ancak tedavide başarılı olunabilmesi için ilk şart sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmayan hastalarda ilaç tedavileri de işe yaramaz. Bunun yanı sıra tozlu-dumanlı ortamlarda bulunmamak, bu tür yerlerde çalışmamak gerekir. Hastaların ilaç tedavileri ömür boyu devam eder. Geç kalınarak hastalığın ilerleyen safhalarında tedaviye başlanması durumunda ise hastanın oksijen tedavisi görmesi gerekir. Bu hastalar özel bir makina yardımıyla günde 15 saate kadar oksijen kullanmak zorunda kalabilirler.

Güncellenme Tarihi: 06.12.2018
Toplam Sayfa Gösterimi: 927

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.