Koronavirüs

Koronavirüsler, en çok develer ve yarasalarda olmak üzere birçok hayvan türünde yaygın olarak bulunmaktadır. Bazı Koronavirüsler hayvanlardan insana sıçramakta ve insanda enfeksiyon etkeni olabilmektedir. Hastalık tablosu hafif olabileceği gibi insan hayatını tehdit eden solunum yolu hastalıklarına da neden olabilir.

SARS-CoV ve MERS-CoV, geçmişte salgınlar da yapmış olan Koronavirüs ailesinden olan virüslerdir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Koronavirüsün yol açtığı hastalığa Covid-19 ismi verilmiştir.

2019-nCoV (Yeni koronavirüs) Çin’de solunum yolu enfeksiyonu yapan bir etken olarak ortaya çıkmıştır. İlk vakaların Çin’in Wuhan şehrinde deniz ürünleri marketiyle bağlantılı olması, etkenin hastalığın hayvanlardan insana geçtiğini düşündürmektedir. Kaynağın yarasalar veya yılanlar olabileceği de tahminler arasındadır. Virüsün insandan insana damlacık yoluyla yayıldığı bilinmektedir.

Ateş ve akut solunum yolu hastalığı (Öksürük, solunum sıkıntısı, boğaz ağrısı, ishal, kusma vb.) ile sağlık kuruluşlarına baş vuran hastalarda seyahat öyküsü mutlaka sorulmalıdır. Belirtilerin başlamasından 14 gün içinde Çin’e seyahat geçmişi bulunan ve 2019-nCov hastaları ile temas ihtimali olan hastalar ayrı bir alanda gözlem altına alınmalıdırlar. Şüpheli hastalardan koruyucu maske takmaları istenmelidir.

Hastaya teması olacak tüm bireyler, aile üyeleri ve sağlık çalışanları cerrahi maske, eldiven, uzun kollu ve sıvıya dayanıklı önlük, göz koruması kullanmalıdırlar. El hijyeni kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Hasta sıvısı ile temas eden yüzeyler su ve deterjanla (Sodyum hipoklorit vb.) iyice temizlenmelidir. Henüz kullanılan bir aşısı ve virüse etkili bir antiviral ilaç yoktur. Tedavi, hastalık belirtilerinin giderilmesine yöneliktir.

Güncellenme Tarihi: 12.03.2020
Toplam Sayfa Gösterimi: 5001

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.