Kulağınızı Enfeksiyonlardan Koruyacak 6 Öneri

Bunaltıcı yaz aylarında serinlemenin en keyifli yollarından biri de havuza veya denize girerek vakit geçirmek oluyor. Ancak bazen sıcaklardan bu şekilde bu şekilde korunmak isterken kirli sulardan kapılabilecek enfeksiyonlar söz konusu keyifli anları adeta kabusa çeviriyor.

Temizliği iyi yapılmayan havuzların ya da kirli deniz suyunun kimi zaman can sıkıcı sağlık sorunlarına yol açabildiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, “Dış kulak yolu enfeksiyonu yaz aylarında en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor” diyerek alınabilecek önlemleri anlattı.

Kulağa kaçan su enfeksiyona sebep oluyor

Yarattığı ağrı nedeniyle özellikle geceleri yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık aynı zamanda kulakta tıkanıklığa, iltihaplı akıntılara ve hafif işitme kaybına da neden olabilir. Bazı faktörler tek başına veya bir araya gelerek dış kulak yolu enfeksiyonu oluşumunu kolaylaştırırlar. Havuzda yüzerken veya duş alırken bazen kulak yoluna su girebilir. Suda bulunan klor, kulak yolunun girişinde salgılanan ve halk arasında ‘kulak kiri’ olarak bilinen koruyucu mumu (keratin) yok eder. Bunun sonucunda da bakteri ve mantarların üremesi kolaylaşır. Bir başka neden de kulak yoluna parmak veya herhangi bir sert madde ile müdahale edilmesidir. Bu sırada kulak yolunun cilt yüzeyinde oluşabilecek çok küçük çatlaklardan mikroplar girer ve enfeksiyon gelişimine yol açabilir.

Hastalık birkaç gün sonra ortaya çıkıyor

Dış kulak yolu yapısının bazı kişilerde nispeten daha dar, uzun ve kıvrımlı olması, banyo ve yüzmeden sonra bir miktar suyun iç kısımda kalmasına ve oluşan nem sonucu mikropların, özellikle de mantarların yerleşmesine neden olabilir. Oluşan enfeksiyon ise genellikle yüzmeden sonraki birkaç gün içinde belirti vererek kendini gösterir.

Çocuklar daha fazla etkileniyor 

Dış kulak yolu enfeksiyonu küçük çocuklarda daha yaygın ve daha acı verici olabilir. Ağrı bazen günlük yaşamını etkileyebilecek kadar şiddetlidir. Daha ileri aşamada ise boğaza ve çene eklemine vuran ağrı bile görülebilir. Kimi zaman hasta ağzını açmakta dahi zorlanırken bu belirtilere yüksek ateş de eklenebilir.

Tedavide damla kullanılıyor

Enfeksiyon; hafif, orta ve şiddetli derecede gelişebilir. Tedavide ilk adım bir sağlık kuruluşuna başvurarak dış kulak yolunun travmatize edilmeden temizlenmesidir. Sonrasında ise enfeksiyonun ortadan kaldırılması için hekim gözetiminde antibiyotikli damlalardan yararlanılır.

Bu önerilere dikkat!

  • Kulak kirini çıkartmaya çalışmayın.
  • Yüzmek için mümkünse havuz yerine denizi tercih edin. Havuz suyundaki klor, kulak cildinde bulunan doğal koruyucu maddenin etkinliğini ortadan kaldırı.
  • Su sporlarıyla uğraşanlar risk altındaki grubu oluşturur. Bu kişiler su geçirmeyen kulak tıkaçları kullanmalı, suya maruz kaldıktan sonra kulak kanalını doğru bir şekilde ve iyice kurulamalıdırlar.
  • Kulak ve kulak yolu derisine yönelik müdahaleden kaçının. Kulak çubuğu veya parmağınızı kulak yoluna sokmayın.
  •  Suyla temastan sonra havlu ile kurulayarak kulaklarınızı mümkün olduğu kadar kuru tutmaya özen gösterin. Başınızı ve elinizle kulak kepçelerinizi hareket ettirmeye çalışarak suyun tamamen dışarı akmasını sağlayın.
  • Sık tekrarlayan dış kulak yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız yüzme esnasında başlık kullanarak suyun kulaklarınıza kaçmasına engel olun.

Güncellenme Tarihi: 13.08.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1122

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.