Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir

Hastalık ilk kez 1958’de araştırmalar için takip edilen maymunlarda çiçek benzeri tablonun görülmesi ile ortaya çıkmış ve bu nedenle “Maymun Çiçeği (Monkey Pox)” olarak adlandırılmıştır. İnsanda ise ilk olarak 1970 yılında Kongo’da rapor edilmiş, sonrasında orta ve batı Afrika’da yaşayan insanlarda görülmüştür.

Afrika dışındaki ilk maymun çiçeği salgını 2003 yılında Amerika’da yaşanmıştır. Mayıs 2022’de ise endemik olmayan ülkelerde maymun çiçeği vakaları rapor edilmeye başlanmıştır. İngiltere’de 6 Mayıs’ta tespit edilen hastalık, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, İtalya gibi ülkelerde de görülmüştür. Bulaş, enfekte hayvanların kan, vücut sıvıları ve deri döküntüleri ile direk temas sonucu gerçekleşmektedir.

İnsandan insana bulaş oldukça zordur. Solunum salgıları ile bulaş için yakın ve uzun süreli temas gereklidir. Kuluçka süresi 5-21 (ortalama 6-13) gündür. Ateş, halsizlik, kas eklem ağrıları, baş ağrısı ve lenf bezlerinde şişmeler ile başlayan hastalığın 1-3. gününde döküntüler ortaya çıkmaya başlar. Döküntüler gövdeden çok yüz, kol ve bacaklarda görülür. Döküntülerin içi sıvı ile dolu olup miktar olarak çok fazla olabilir.

Genel olarak kendi kendini sınırlayan bir hastalık olsa da ağır vakalar görülebilir. Son yıllarda ölüm oranının yüzde 3 ila 6 olduğu bildirilmiştir. Tespit edilen vakalar virüsün henüz toplumda çok yaygın olmadığını göstermektedir.

Çiçek hastalığı ile aynı aileden gelen virüse karşı yapılmış olan çiçek aşısı koruyucudur ancak çiçek hastalığı dünyadan kalktığı için uzun yıllardır aşı yapılmamaktadır. Bu nedenle 40 yaşlarından küçükler daha duyarlı olabilirler. Çiçek aşısının yüzde 85 oranında koruyucu olduğu ve hastalığın daha hafif geçirilmesine neden olduğu bilinmektedir.

Ülkemiz bu hastalık için riskli mi?

İstanbul’un ülkeler arası yolculuk için transfer noktası olması Türkiye açısından riski artırmaktadır. Ancak bu güne kadar ülkemizde bildirilen vaka olmamıştır.

Güncellenme Tarihi: 24.05.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1984

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.