Meme Kanserinde Erken Teşhis Elinizde

Yeni tanı ve tedavi yöntemleriyle meme kanseri kabus olmaktan çıktı. Bilinçli kadınlar artık çağın vebasına meydan okuyor. Meme kanseri, görülme sıklığına rağmen erken teşhis edildiğinde yüzde 95 oranında kurtulma şansı olan bir hastalık. Ama burada hâlâ en büyük görev kadınlara düşüyor.

Kendi kendine muayene hayat kurtarıyor

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirten Özel Adana Medline Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Onur Bora Aslan, “Meme kanserinin sıklığı giderek artmakta fakat meme kanserinden ölüm azalmaktadır. Bunun sebebi de erken tanı ve tarama yolları ile daha tesirli tedavilerdir. Bir kadının hayat boyu meme kanseri yakalanma riski yüzde 12’dir. Bu da her 8 kadından birinde meme kanseri görülmesi anlamına gelir’ dedi.

Çevresel etkilerle de bağı olabilir

Meme kanserinin büyük bir kısmının nedeninin bilinmediğini ifade eden Op. Dr. Onur Bora Aslan, “Bu kanser türünde oldukça fazla risk faktörü tanımlanmıştır ve her kadın risk grubundadır. Eskiden ağırlıklı olarak genetik faktörlerden bahsedilirdi. Artık bu kavram ortadan kalktı. AİLESEL FAKTÖRLER GENETİK MEME KANSERİNİN % 5-10 UN DAN SORUMLU TUTULMAKTADIR.  Altta hiçbir genetik faktör olmadan, sadece çevresel etkilere bağlı olarak da kanser gözlemlenebiliyor. Aşırı yağlı yemek, stres, kolesterol yüksekliği, aşırı kilo, egzersiz yapmamak, östrojene maruz kalma süresinin artması, erken dönemde adet görme, gibi birçok durum da çevresel faktörler arasında yer alır” diye konuştu.

Her kadın kendi muayenesini yapmalı

Her kadının ayda 1 kez kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Onur Bora Aslan, “Meme muayenesi için memelerin hassas olmadığı, adetin başlangıcından sonraki 6-8’inci günler en uygun zamandır. Menopoz dönemindeki kadınlar her ayın sabit bir günü (her ayın 1’inci ya da 5’inci günü gibi) kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Kendi kendine meme muayenesi yapan bir kadın kısa süre içerisinde kendi meme dokusunu tanıyacak ve memesinde gelişen bir anormalliği hemen fark edecektir. Meme muayenesinde saptanan her kitle kanser olmamakla birlikte saptandığında hekime başvurulması gerekir” dedi.

Yine erken teşhisin önemi

Mamografi ortaya çıktığından bu yana meme kanseri ölümlerinde yüzde 30 azalma olduğunu ifade eden Op. Dr. Onur Bora Aslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Her kadının yılda en az bir kere meme muayenesi yaptırması gerekiyor. Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda yıllık meme muayenesi, 2 YILDA BİR tarama mamografisi VE MEME USG, 50 YAŞINDAN SONRA İSE DÜZENLİ OLARAK YILLIK MEME USG VE MAMOGRAFİ İLE TAKİP EDİLMELİDİR. tarama ve mamografiler, hastalığın erken evrede teşhisini sağlarken aynı zamanda hastanın daha az agresif tedaviler ve daha geniş tedavi imkanlarına sahip olmasını sağlar.

Güncellenme Tarihi: 22.02.2015
Toplam Sayfa Gösterimi: 5098

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.