Pelvik Taban Terapisi ile İdrar Kaçırmanın Önüne Geçilebilir

İdrar kaçırma problemi başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere herkesi ilgilendiren bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu problem için uygulanan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamaları ise çözümün ameliyatsız bir şekilde çözülmesi için kullanılıyor.

İdrar kaçırma (idrar inkontinansı), idrar kontrolünün kaybı olarak tanımlanıyor. Milyonlarca insanı fiziki ve psikolojik olarak etkilediği bilinen bir problem olan idrar kaçırma daha çok kadın ve çocuklarda olmakla beraber herkeste görülebiliyor. İstatistikler kadınlarda idrar kaçırma oranının erkeklerin iki katı olduğunu gösterirken bu soruna özellikle ileri yaşlarda daha sık rastlanıyor. Erkeklerde ise kazalar ya da prostat ameliyatları sonrası idrar kaçırma sorunu gelişebiliyor. Çocuklarda görülen işeme problemi ve mesanenin tam boşalamaması durumlarının da ciddi sorunlara neden olmadan, zamanında ve doğru bir tedavi ile kontrol altına alınması gerekiyor.

Medikal Tedavi:

Söz konusu hasta grupları için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde uygulanan “Pelvik Taban Rehabilitasyonu” ile üreme organı ve makat etrafını saran kasların beraber kasılarak idrar ve gaz çıkışını durduracakmış gibi davranılması hedeflenerek tedavi sağlanıyor.

Pelvik Taban Rehabilitasyonu Uygulama Alanları Nelerdir?

  • Sık idrara çıkma
  • İdrar kaçırma
  • Gaz, dışkı kaçırma
  • İdrar, dışkı boşaltım güçlüğü
  • Kabızlık
  • Kronik pelvik ağrısı
  • Cinsel işlev bozukluğu
Güncellenme Tarihi: 05.11.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1287

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.