Preimplantasyon Genetik Tanı Yöntemi

Ana rahmine yerleştirilmeden önce embriyonun genetik yapısının incelenmesidir. Akdeniz bölgesinde ciddi oranda Talasemi ve Orak Hücre Anemisi görülmektedir. Bu konuda aileler ciddi sıkıntılar çekmektedir. Bunun içinde Preimplantasyon Genetik Tanı bölgemizde yapılmaktadır. Bunların dışında da birçok genetik rahatsızlığı soydan uzaklaştırılması anlamında önemli bir müdahale yöntemidir.

Biz merkezimizde son sistem Trofoektodermal biyopsi yöntemiyle yani 5. Gün blastosist aşamasındaki embriyo kabuğundan lazer yardımıyla hücre biyopsisi yaparak tanı koymaktayız. 24 kromozoma bakabiliyoruz (CGH), tek gen mutasyonlarına bakıyoruz yani buradan da anlaşılacağı üzere tüp bebek tedavisi sadece gebe kalamayanlar için değil özellikle geçmişte hasta çocuk öyküsü olan ailelere sağlıklı bebekler sunabilmek için ve özellikle çok nadiren de olsa yaptığımız kemik iliği nakli gereken bir çocuğumuza kardeş yaptık.

O kardeşten yaşayan abiye kemik iliği nakli yapıldı. Tüp bebek tedavisi bu pencereden bakılırsa sadece üreyememe sorunu haricinde sağlıklı bebekler, zaman zaman da kemik iliği nakli gerektiren durumlarda donör kardeş amacıyla yapılmaktadır.

Tüp bebek tedavi sürecinde artık yıllar içinde Normoris Vander dediğimiz ortalama yaştaki hastalarda tüm dünyada ve ülkemizde de iyi merkezlerde belli seviyenin üzerinde gebelikler elde edebilmekteyiz. Bizim için artık önemli olan bu yaş grubunun haricinde azalmış yumurtalık rezervi olan daha önce deneme başarısızlığı olan ve artık çağdaş yaşam tarzı nedeniyle kadınların gebe kalmayı ötelemelerinden kaynaklı olan ileri yaş hastalarla uğraşmak klinik olarak bizim daha çok dikkatimizi çeken konulardan bir tanesidir.

Özellikle azalmış yumurtalık rezervi olan çok deneme başarısızlığı olan hastalarda çok farklı yeni yaklaşımları bizde klinik düzeyinde uygulayıp bu tarz hastalardan elde ettiğimiz gebelikler bizi çok daha fazla mutlu etmektedir.

Preimplantasyon-Genetik-Tani-Yontemi

Güncellenme Tarihi: 18.01.2018
Toplam Sayfa Gösterimi: 2323

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.