Sünnet ve Faydaları

Sünnet, penis başını kaplıyan derinin çıkartılmasına denir. Bu deri, dışta cilt, içte ise mukoza denilen iki tabakadan oluşur ve tıp dilinde “prepisyum” adı verilir.

Sünnetin tarihi oldukça eskiye dayanır. İlk sünnetin milattan önce 15. Yüzyıl da yapıldığı düşünülmektedir. Sünnet olmak dinimizde sünnet olarak kabul edilmektedir ve tüm Müslüman erkek çocuklara uygulanmaktadır.

Dini ve kültürel etmenlerin yanı sıra sünnetin sağlığa da birçok faydası vardır. Yapılan çalışmalar sünnetin idrar yolu enfeksiyonu riskini önemli ölçüde düşürdüğünü göstermektedir. Sünnetin bir diğer faydası penis cildi kanserini önlemesidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığı da sünnet olan kişilerde daha azdır. Yapılan çalışmalar, sünnetin AIDS hastalığına karşı koruyucu rol oynadığını göstermiştir. Aynı zamanda sünnet human papilloma virus (HPV) denilen ve erkeklerde penis, kadınlarda ise rahim ağzı kanserine yol açan bir virüse karşıda koruyucu rol oynamaktadır.

Sünnetin İdeal Yaşı

Sünnetin ideal yaşı oldukça tartışmalı bir konudur. Kimi psikiyatristler 1-6 yaş arasını sünnet için sakıncalı bulurken, kimileri de 2-4 yaş aralığını önermezler. Ancak, sonuçta sünnetin ideal yaşı konusunda yeterli bilimsel veri yoktur. Benim kişisel fikrim, sünnetin mümkün olan en erken dönemde yapılmasıdır. En ideal yaş erken bebeklik dönemdir (0-3 ay arası). Çocuğun yaşı büyüdükçe, bilinci geliştikçe psikolojik stresin arttığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Sünnet derisinde darlık varsa (fimozis), sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, penisi iltihaplanıp şişiyorsa (balanit), idrar yapma zorluğu varsa bu çocuklara en kısa zamanda sünnet yapılması gerekmektedir.

Sünnete Hazırlık ve Yapılma Usulleri

Sünnet aile ve çocukta oldukça büyük bir strese yol açabilmektedir. Özellikle çocuğun yaşı ilerledikçe gerilim daha da artıp ailenin üzerine bir yük haline gelebilir. Bu nedenle sünnet öncesi çocuğun ve ailenin psikolojik olarak hazırlanması çok önemlidir.

Sünnet işleminin 1 yaşına kadar  lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılmasını öneriyorum. 1-6 yaş arasında ise inhalasyon anestezisi tekniği ile  genel anestezi uygulaması yapılması gereklidir. 6 yaştan sonra ise uyuşturma yöntemleri özellikle sünnet olacak çocuğa anlatılmalı, aile ve çocuk ile doktor tarafından ortak olarak kararlaştırılmaktadır.

Çeşitli sünnet yöntemleri bulunmasına karşın, klasik cerrahi yöntem tercih edilmelidir. Sünnet cerrahi bir uygulamadır ve en ideali uzman hekim tarafından, sterilizasyon ve temel cerrahi kurallara bağlı kalınarak yapılmasıdır. Bu kurallara uyulmadan yapılan sünnetlerde, enfeksiyon ve sünnet hataları oldukça sık görülmektedir.

Sünnet işleminden sonra uygun dozda analjezik verilmeli,  yara iyileşmesi için topikal ilaçlar kullanılmalıdır.  Sünnet sonrası ortalama 3-7 gün arasında iyileşme olmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 17.02.2014
Toplam Sayfa Gösterimi: 5567

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.