Sigara Tüketimi Mesane Kanserini Tetikliyor

En önemli risk faktörü sigara ve tütün ürünlerinin tüketimi olan mesane kanseri genellikle 65 yaş üzerindeki bireylerde görülüyor ve erkeklerde kadınlara göre yaklaşık 4 kat daha fazla rastlanıyor.

Mesane kanseri hayatı tehdit eden çok ciddi bir hastalık olarak tanımlanıyor. Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı ise mesane (idrar kesesi) kanserinin en önemli sebebi olarak biliniyor. Sigara tüketimi sonucu akciğerden dumanla vücuda giren kanser yapıcı kimyasal maddeler, böbreklerden süzülüyor ve idrarla vücuttan atılıyor. Bu sırada içinde kanser yapıcı maddeler barındıran idrar ise mesanede beklerken burada kanser oluşumunu tetikliyor.

Sigara kullanımının yol açtığı diğer ürolojik hastalıklar arasında böbrek kanseri, ereksiyon problemleri ve infertilite (kısırlık) geliyor. Ayrıca sigara içmeyenlerin sigara dumanına maruz kalarak pasif içici olmaları da aynı riskleri beraberinde getirebiliyor. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mesane kanserinde de rutin sağlık taramaları ve erken teşhis hayati derecede önem arz ediyor.

Güncellenme Tarihi: 07.04.2023
Toplam Sayfa Gösterimi: 377

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.