Sinüzit Tedavi Edilmezse Ciddi Sorunlara Yol Açıyor

İçinde bulunduğumuz şu günlerde soğuk havaların da etkisi ile birlikte çok sayıda kişi sinüzit şikâyetiyle hastanelere başvuruyor. Özellikle kış aylarında viral enfeksiyonların yanı sıra hava kirliliğinin de artmasıyla daha sık görülmeye başlanan sinüzit, yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolması nedeniyle oluşuyor.

Sinüzitin tedavi edilmediğinde çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarabildiğini anlatan Medline Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Süheyl Haytoğlu, neredeyse şeker hastalığı veya kalp yetmezliği kadar hayat kalitesini düşüren sinüzit hakkında önemli bilgiler verdi.

Sinüzit her zaman baş ağrısı yapmıyor

Sinüzit, yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukları kaplayan ve mukoza denilen örtünün iltihaplanması ve sinüs içinin iltihaplı doku ile dolmasıyla ortaya çıkan bir hastalık. Sinüzit, burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, yüzde dolgunluk hissi, seste çatallaşma ve koku almada güçlük ile kendini gösterir. İnsanlar genellikle başı veya yüzü ağrıdığında sinüzit olduklarını düşünürler. Oysa ki sinüzit, kendini ağrı ile çok az fark ettirir.

Tedavi edilmezse kronikleşebiliyor 

Sinüzit, tam ve doğru tedavi edilmediğinde kronik farenjit, göz çevresinde enfeksiyonlara hatta körlük, menenjit ve beyin apsesi gibi çok ciddi sorunlara bile neden olabilir. Sinüzit, akut ve kronik sinüzit olmak üzere başlıca ikiye ayrılır. Akut sinüziti herkes yılda birkaç kez geçirebilir. Buna, soğuğa maruz kalma, alerji, hava kirliliği, vücut direncinin düşmesi gibi faktörler neden olur. Hastalık, yüz ve burunda basınç hissi, burun tıkanıklığı ve ateşle kendini belli eder. Bu şikâyetlerin üç aydan daha fazla sürmesi halinde hastalık kronik bir hâl alabilir.

Tanı için çeşitli yöntemler mevcut

Sinüzitin tanısı fiziki muayenenin yanı sıra endoskopik muayene, röntgen ve sinüs tomografisi ile konur. Akut sinüzit yaklaşık 4 ila 6 hafta sürer. İlaç tedavisi ile ya da kendiliğinden geçer. Şiddetli baş ağrısı görülür. Ağrının sebebi, sinüs kanallarının tıkanarak hava alamamasıdır. Ağrı kesiciler ve sinüsün boşalmasını sağlayan burun spreyleri etkilidir. Kronik sinüzit ise 3 aydan uzun sürer. Ağrı, akut sinüzitteki kadar şiddetli değildir ancak ağrı kesiciler fayda sağlamaz. Öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer sinüzit kronikleşmişse yani ilaçla tedavi edilemiyorsa ameliyat gündeme gelebilir.

Kronik sinüzitte cerrahi seçenekler gündeme geliyor

Kronik sinüzit hastalarına “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” ya da “Balon Sinoplasti Cerrahi” yöntemleri uygulanabilir. Kronik sinüzit hastalarında buruna salgıların boşalmasını sağlayan kanalcıklar tıkalıdır. Endoskopik sinüs cerrahisinde daralmış veya tıkanmış olan bu kanalcıklar genişletilir, havanın kolayca girebileceği ve salgıların buruna boşalabileceği bir alan yaratılır. Bu yöntemin uygulandığı hastalarda ameliyat sırasında iltihaplı dokular ve sinüslerin doğal kanallarını tıkayan polipler varsa temizlenir, diğer anatomik bozukluklar da mevcutsa düzeltilerek sinüslerin kanalları açılır.

İşlem 1 saatte tamamlanıyor

Balon sinoplasti cerrahi yöntemi ise burun boşluklarının içinin balonla genişletilmesi şeklinde yapılan bir işlemdir. Bu yöntemde ince bir çubuk yardımıyla genişletilmesi gereken bölgeye görüntüleme sistemleri eşliğinde sönmüş bir balon yerleştirilir. Balon o bölgede şişirilerek daralmış olan bölge genişletilir. Bu işlem yaklaşık bir saat sürer ve hasta iki gün sonra işine dönebilir. Balon sinoplasti cerrahi yöntemi genellikle ana sinüs kanalları ile alın bölgesindeki sinüs kanallarını genişletmekte daha yaygın olarak kullanılır.

Güncellenme Tarihi: 02.02.2020
Toplam Sayfa Gösterimi: 4798

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.