Skolyoz Riskine Karşı Düzenli Kontrol Şart

Skolyoz, doğuştan gelen omurga gelişim kusurları nedeniyle oluşabildiği gibi hızlı büyüme, genetik faktörler veya sinir ve kas sisteminde gelişen hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Ancak günümüzde skolyozun tipine göre, farklı zamanlarda, farklı yöntemlerle tedavisi gerçekleştirilerek yüz güldürücü sonuçlar alınabiliyor.

Aynaya bakıldığında omuz seviyeleri arasında eşitsizlik ve bel çukurlarındaki asimetrinin skolyoz hastalığıyla ilgili önemli ip uçları verdiğini kaydeden Medline Adana Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çeliktaş, Türkiye`de yaklaşık 2,5 milyon skolyoz hastası olduğunu ve sorunun ilerlemeden tespit edilmesi durumunda cerrahi girişim yapılmadan da tedavi edilebildiğini söylüyor.

İleri deformitelerde sorun büyüyor

Skolyoz, arkadan bakıldığında normalde düz bir hatta yerleşmesi gereken omurganın sağa veya sola doğru 10 derece üzerindeki eğriliği olarak tanımlanıyor. Bu hastalıkta omurlar sadece yana doğru yer değiştirmekle kalmıyor aynı zamanda kendi eksenleri etrafında da dönerek deformiteyi arttırıyor. İleri deformitelerde iç organların yerleşimi de problemli hale geliyor.

Kritik eşik ‘10 derece’

Kız çocuklarında daha fazla rastlanan skolyozun toplumda görülme sıklığı yüzde 1- 6 seviyelerinde seyrediyor. Normalde, her 10 kişiden birinde 10 derecenin altında işlev veya sağlık problemi yaratmayan küçük eğrilikler bulunuyor. Bunlar tıbben normal olarak kabul edilmekle birlikte söz konusu eğrilik eğer 10 derecenin üzerine çıkarsa artık skolyozun varlığından bahsetmek gerekiyor.

Ayna karşısında fark edilebilir

Skolyoz varlığında hasta, aynaya baktığında omuzları ve bel oyuklarında farklılıkları kendisi de fark edebiliyor. Ayna karşısında omuz seviyeleri arasında eşitsizlik, bel çukurlarında asimetri, bel kemiğinde bir tarafın öne çıkıntı yapması ve sırtta bir tarafta kemik kabarıklığı görülüyorsa bunlar skolyozu akla getiren en önemli işaretler arasında yer alıyor.

Skolyoz, doğumsal kemik anomalilerine ve kas hastalıklarına bağlı olabileceği gibi en çok da büyüyen çocukta nedeni bilinmeyen şeklide ortaya çıkıyor. Yaşlılık döneminde ise bireyin tüm eklemlerinde oluşan kireçlenmeye benzer şekilde omurgada meydana gelen dejenerasyonlar sonucu skolyoz gelişebiliyor.

Tedavi seçenekleri değişiyor

Skolyozun sebep olduğu eğrilik bazen omurgaya arkadan bakıldığında ve düz durulduğunda bile fark edilebilebilirken bazen de bu şekilde net olmadığı için ancak öne doğru eğilme, kontroller ve röntgen filmleri yardımıyla anlaşılabiliyor. Hastalık, yarattığı eğriliğin büyüklüğüne ve erken teşhis edilebilmesine bağlı olarak; gözlem, korse, egzersiz veya cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilebiliyor.

Ameliyatsız tedavi mümkün

Skolyozun tespit edilmesi durumunda zaman kaybetmeden hastalığın takibini yapacak, konusunda uzman bir doktora başvurulması gerekiyor. Birçok skolyoz vakasında hastalık ilerlemeden tespit edilirse cerrahi girişim yapılmadan tedavi etmek mümkün olabiliyor. Burada hastanın yaşı, skolyozun nedeni ve eşlik eden hastalıkların varlığı gibi etkenler de önem kazanıyor. Örneğin, kemik anomalisine bağlı bir skolyoz hastasının 2 yaşındayken ameliyat olması gerekirken, 11-12 yaşındaki bir çocuğun 25 derece olan skolyozu korse ile tedavi edilebiliyor. Onun için özellikle ebeveynlerin konu hakkında bilinçli olarak çocuklarını takip etmeleri ve okullardaki sağlık taramaları önem kazanıyor.

Ameliyatlarda ileri teknolojiler kullanılıyor

Geçmiş dönemlerde skolyoz vakaları cerrahlar tarafından yüksek riskli olarak değerlendiriliyor ve bu hastaların ameliyat edilmesinden kaçınılıyordu. Ancak günümüzde skolyoz cerrahisinde büyük ilerlemeler yaşanıyor. Kullanılan implant çeşitleri, nöromonitörizasyon sistemleri, cerrahi navigasyon gibi ileri teknolojilerin de yardımıyla skolyoz ameliyatları artık rahatlıkla yapılabiliyor. Bu sayede daha güvenli ve daha fazla düzeltme elde edilerek başarılı sonuçlar almak da geçmiş dönemlere göre çok daha kolay oluyor.

Güncellenme Tarihi: 01.06.2023
Toplam Sayfa Gösterimi: 505

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.