Soğuk Algınlığı En Çok Sonbaharı Seviyor

Sonbaharın kendini iyice hissettirmesi ile gün içerisinde hava sıcaklıklarında yaşanan ani sıcaklık dalgalanmaları, bu mevsimin adeta beraberinde getirdiği üst solunum hastalıklarına da kapı aralıyor. Grip, nezle ve soğuk algınlığı şeklinde görülen üst solunum yolları hastalıkları ise çok çabuk bulaşabiliyor ve tam bir tedavisi bulunmuyor.


Yılın bu zamanlarında, özellikle bulaşıcı üst solunum yolu hastalıklarının görülme oranının hızla arttığını söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meriç Zeydan, “Bu hastalıklar; burun akıntısı, boğazda yanma ve kaşınma hissi gibi hafif belirtilerle başlar ve normalde 1-2 hafta içinde de kendiliğinden geçer. Ancak hastalık ilerleme gösterirse bronşit hatta zatürre gibi ciddi problemlere bile neden olabilir” diye uyararak önemli bilgiler veriyor.

Tedavisi bulunmuyor, çabuk bulaşıyor

Üst solunum yolu hastalıkları, hapşırma, öksürme ve burun akıntısı yoluyla kişiden kişiye çok çabuk bir şekilde bulaşabiliyor. Hastalığın tam bir tedavisi ise bulunmuyor. Bu nedenle tedavideki amaç belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik oluyor. Virüsler dış ortamda 2-3 saat kadar canlı kalabildiklerinden özellikle kapalı mekanlarda bulunmamaya özen göstermek ve böyle yerleri sık sık havalandırmaya dikkat etmek gerekiyor.

Hastalık burun akıntısı ile başlıyor

Soğuk algınlığının kuluçka süresi 2 ila 3 gün sürüyor. Hastalık genellikle burun akıntısı ile başlıyor. Bunu, burun tıkanıklığı, hapşırık, öksürük, boğaz ağrısı ve 37-38 derece hafif ateş izliyor. Bu belirtilere genellikle sonradan halsizlik ve kırgınlık da ekleniyor.

Çocuklar kolay yakalanıyor

Soğuk algınlığı küçük çocuklarda daha sık görülüyor. Bunun en büyük nedeni ise kreş ve okul gibi kapalı mekanlarda çocukların yoğun şekilde ve sürekli beraber olmalarından kaynaklanıyor. Çocuklar böylece virüsü sürekli birbirlerine bulaştırmış oluyorlar. Bu yüzden, yetişkinler yılda ortalama 2-4 defa soğuk algınlığına yakalanırken çocuklarda ise bu oran 6-7 defaya kadar çıkabiliyor.

Kronik hastalığı olanlar dikkat!

Sonbaharda KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve astım gibi kronik hastalığı olanların soğuk algınlığına karşı çok daha dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle risk altındaki bu kişilerde meydana gelebilen basit enfeksiyonlar, çabucak zatürre ve bronşit gibi ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına dönüşebiliyor. Bundan dolayı söz konusu kronik hastalığı olanların soğuk algınlığı kapmaları halinde doktorlarını durumları ile ilgili olarak bilgilendirmeleri önem kazanıyor.

Bu önlemler soğuk algınlığından koruyor:

  • Hasta kişilerle temastan kaçının
  • Bulunduğunuz kapalı mekanları sık sık havalandırın
  • Ellerinizi yüzünüze sürmeyin ve sabun kullanarak sık sık yıkayın
  • Hapşırır veya öksürürken mendil yardımıyla ağız ve burnunuzu kapatın 
  • Sağlıklı ve dengeli beslenin, uykunuza dikkat edin
  • Sigaradan uzak durun
Güncellenme Tarihi: 11.11.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1391

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.