Soğuk Algınlığı Kapınızda

Sonbaharın gelmesi ile beraber hava sıcaklıklarındaki sert dalgalanmalar soğuk algınlığına da zemin hazırlıyor. Burun akıntısı, boğazda yanma, kaşınma hissi ile başlayan ve belki de en bulaşıcı hastalıklardan biri olan soğuk algınlığı genellikle hafif belirtiler ile seyrediyor, 1-2 hafta içinde de kendiliğinden geçiyor.

Araştırmacılar tarafından bugüne kadar 200`ün üzerinde virüsün soğuk algınlığına neden olduğunun tespit edildiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meriç Zeydan, soğuk algınlığının tam anlamıyla bir tedavisinin olmadığını, tedavide belirtilerin ortadan kaldırılmasının amaçlandığını belirtiyor ve “Eğer hastalık ilerleme gösterirse bronşit hatta zatürre gibi ciddi problemlere bile neden olabilir” diye uyarıyor.

Virüs kolayca bulaşabiliyor

Hastalığın hapşırma, öksürme ve burun akıntısı yoluyla kolayca bulaşabileceğini anlatan Dr. Meriç Zeydan, “Virüsler dış ortamda 2-3 saat civarında canlı kalabilirler. Bu nedenle virüsün bulaşma ihtimali olan eşyalar ellendikten sonra ellerin yüze sürülmemesi, sabunlu su ile iyice yıkanması önemlidir. Ayrıca virüsler kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında uzun süre havada asılı kalabildiğinden mümkün olduğunca bu gibi yerlerde bulunmamaya özen gösterilmelidir” diyor.

Hastalık 2-3 günde kendini gösteriyor

Soğuk algınlığının kuluçka süresinin 2 ila 3 gün olduğunu belirten Dr. Meriç Zeydan, “Hastalık genellikle burun akıntısı ile başlar. Bunu burun tıkanıklığı, hapşırık, öksürük, boğaz ağrısı ve 37-38 derece hafif ateş izler” diyerek halsizlik ve kırgınlık da görülebileceğini söylüyor.

Çocuklar daha sık yakalanıyor

Soğuk algınlığının küçük çocuklarda daha sık görüldüğünü, bunun en büyük nedeninin ise kreş ve okul gibi kapalı mekanlarda diğer çocuklarla yoğun şekilde beraber olunmasından kaynaklandığını anlatan Dr. Meriç Zeydan, “Çocuklar bu gibi yerlerde virüsü sürekli birbirlerine bulaştırırlar. Bu nedenle yetişkinler yılda ortalama 2-4 defa soğuk algınlığına yakalanırken çocuklarda ise bu oran 6-7’ye kadar yükselebilir” diyor.

Kronik hastalığı olanlar risk altında

Sonbaharda KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve astım hastalarının soğuk algınlığına karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini de sözlerine ekleyen Dr. Meriç Zeydan, “Çünkü, özellikle risk altındaki bu kişilerde meydana gelebilen basit enfeksiyonlar çabucak zatürre ve bronşit gibi ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına dönüşebilir. Bu nedenle KOAH ve astım gibi kronik hastalığı olanların doktorlarına danışarak grip ve zatürre aşılarını aksatmamaları gerekir” diyor.

Bu önlemler soğuk algınlığından koruyor

  • Hasta kişilerle temastan kaçının
  • Ellerinizi sabun ile sık sık yıkayın
  • Sağlıklı ve dengeli beslenin
  • Sigaradan uzak durun
  • Hapşırır, öksürürken mendil ile ağız ve burnunuzu kapatın
  • Risk altındaki grupta yer alıyorsanız doktorunuza danışarak grip ve zatürre aşısı olun
Güncellenme Tarihi: 02.11.2019
Toplam Sayfa Gösterimi: 716

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.