Soğuk Havalar Orta Kulak Enfeksiyonuna Zemin Hazırlıyor

Soğuk havalar pek çok hastalığın gelişimine zemin hazırlarken, orta kulak enfeksiyonu da bu dönemde sık ortaya çıkan ve yaşam konforunu düşüren hastalıklar arasında yer alıyor. Bu gibi durumlarda sorunun ilerleyerek işitme kaybına yol açmaması için zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekiyor.

Orta kulak enfeksiyonunu, ‘kulak zarının arkasında yer alan orta kulak boşluğunda oluşan enfeksiyonlar’ şeklinde tanımlayan Medline Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, “Enfeksiyonun oluşma nedeni ise kışın genellikle yakın zamanda geçirilmiş bir soğuk algınlığı, nezle veya farenjit sonucu ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar hem östaki tüpünün çalışmasını bozmakta hem de mikrobiyal geçişe neden olduğundan orta kulak enfeksiyonu geçirme riskini ve sıklığını artırmaktadır” diyerek bilgi veriyor.

Çocuklarda daha sık görülüyor

Orta kulak enfeksiyonu en çok kulak ağrısı ve dolgunluk hissi, kimi zaman da ateş ve işitme azlığı gibi belirtilerle kendini gösterirken çoğunlukla geceleri şiddetleniyor. Çocuklar ise üst solunum yolu enfeksiyonlarına yetişkinlere göre daha sık yakalanıyorlar. Orta kulaktan hava, sıvı ve mikrobiyal alış-veriş genze açılan östaki tüpü vasıtasıyla oluyor. Çocuklarda bu organ yetişkinlere göre henüz daha yatay olduğundan orta kulağa mikrobiyal geçiş çok daha kolay gerçekleşiyor. Bundan dolayı da çocuklarda orta kulak enfeksiyonuna daha sık rastlanıyor.

Tedavide geç kalınmamalı

Hastalık genellikle uzun süreli ve önemli sorunlara neden olmuyor. Ancak bunun için zamanında teşhis ve tedavi edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde orta kulak enfeksiyonu ciddi sorunlara yol açabiliyor. Özellikle devamlı tekrarlayan orta kulak enfeksiyonu, kulak zarında çökme veya yapışmalar, kulak zarı delinmeleri, yüz felci, denge bozukluğu, işitmeyi sağlayan kemikçik zincirinde erimeler, kalıcı işitme kayıpları, sürekli iltihaplı akıntılar ve baş dönmelerine neden olabiliyor. Yakınmaların 1-2 günden fazla sürmesi durumunda ise daha fazla vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulması büyük önem kazanıyor.

Geçmiyorsa altta yatan sebep araştırılmalı

Yetişkinlerde görülen orta kulak enfeksiyonunun tedavisi için genellikle 10-14 gün antibiyotik veriliyor. Çocuklarda da tedavi benzer şekilde uygulanıyor. Buna rağmen işitme kaybının geçmesi kimi zaman 2-3 haftayı bulabiliyor. Fakat çocuklarda sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarında ve geçmeyen orta kulak sıvılarında cerrahi yöntemler de gündeme gelebiliyor. Yılda 3-4 defadan fazla gerçekleşen veya 3 ay boyunca yapılan tüm tedavilere rağmen iyileşmeyen durumlarda ise altta yatan sebeplerin mutlaka araştırılması gerekiyor.

Güncellenme Tarihi: 12.02.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1117

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.