Sonbahar Kronik Kalp Hastalarını Tehdit Ediyor

29 Eylül Dünya Kalp Günü

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında gelen kalp damar hastalıkları, dünyada tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Öyle ki toplam ölümlerin üçte birinin bu nedenden kaynaklandığı bildiriliyor. Ancak özellikle sonbahar aylarında yaşanması muhtemel grip ve zatürre hastalıkları, kalp hastaları için ciddi anlamda bir tehdit oluşturuyor.

Kalp damar hastalıkları açısından risk faktörleri arasında en başta, sigara (tütün) kullanımı, sağlıksız beslenme, aile öyküsü ve hareketsiz yaşam tarzı geliyor. Ancak sonbahar aylarında yaşanan sert sıcaklık dalgalanmaları, kalp hastalarının grip ve zatürreye yakalanma riskinin hasta olmayanlara oranla 3 ila 10 kat arasında artırıyor. Bu durumun ciddi riskleri beraberinde getirebileceğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, “Kronik kalp hastalarının özellikle Ekim ayı bitmeden grip ve zatürre aşılarını yaptırmalarında büyük fayda bulunmaktadır” diyerek önemli bilgiler verdi.

Aşı gripten koruyor

Gripten korunmak için yapılması gereken ilk şeylerden biri de aşı olmaktır. Grip aşısı her yıl, bir önceki sene gribe neden olan virüsler göz önünde bulundurularak, bir sonraki yıl gribe neden olacak virüslere yönelik tahmin ile yeniden hazırlanır. Ancak ülkemizde kalp yetmezliği olan hasta grubunda grip aşısı olma oranı Avrupa ortalamasının çok altındadır.

Sonbaharda zatürre riski artıyor

Kronik kalp hastalıkları, astım ve KOAH gibi sağlık sorunu olanların zatürreye yakalanma olasılıkları özellikle sonbaharda artar. Ayrıca 60 yaş ve üzeri yetişkin bireylerde zatürreye yakalanma açısından en büyük handikapı kalp hastalıkları oluşturmaktadır. Kalp hastaları arasındaki en yüksek risk altındaki grup ise kronik kalp yetmezliği hastalarıdır.

Aşı takvimi kaçırılmamalı

Grip aşısının kronik kalp hastalığı olan erişkin bireylere sonbahar aylarında yapılması (tercihen Ekim ayı) ve her yıl tekrarlanması gerekir. Ancak geç başvurmuş bireylerde aşılama Şubat ayına kadar da yapılabilir. Zatürre aşısı ise grip aşısının aksine yılın herhangi bir döneminde yapılabilir. Erişkin yaş grubunda her iki zatürre (KPA-13 ve PPA-23) aşısının da yapılması önerilir. Daha önce hiç zatürre aşısı olmamış kişilere tercihen önce tek bir doz KPA-13 yapılması, en az bir yıl sonra PPA-23 ve 5 yıl sonrasında da PPA-23 hatırlatma dozu yapılması uygun olacaktır.

Taburculuktan sonra aşı yapılabilir

Kronik kalp hastaları, Sağlık Bakanlığı’nın 2016 yılında erişkinler için risk grubu aşılamalarına ilişkin önerilerinde yer almaktadır. Ayrıca aktif enfeksiyonu olan ve/veya akut kardiyak bir olaydan (akut koroner sendrom, akut kalp yetersizliği, akciğer atardamarına pıhtı atması vb.) dolayı hastaneye yatan hastalar ise mevcut hastalıkları iyileştikten ve yaşamsal verileri stabil hale geldikten sonra taburcu olurken ya da taburculuğun ardından ilk kontrollerinde aşılarını yaptırabilirler. Aşılanması önerilen hasta gruplarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kalp yetersizliği ve kalp kasının birincil hastalığı olanlar
  • Kalp-damar hastaları
  • Kapak hastaları
  • Morarma ile seyreden doğuştan kalp hastaları
  • Pulmoner arteriyel hipertansiyon hastaları
Güncellenme Tarihi: 29.09.2023
Toplam Sayfa Gösterimi: 465

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.