Tüm Yönleriyle Grip Aşısı

Soğuk havaların başlamasıyla birlikte hepimizi yataklara düşürmekten çekinmeyen grip ayları da başladı. Bu hastalıktan korunmanın çeşitli yolları mevcuttur. Ama grip hastalığının en etkili korunma yöntemlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz grip aşısı. Özel Medline Adana Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Murat Arslanhan bu hafta grip aşısını anlattı.

Öncelikle grip nedir ve her sene bu hastalıktan korunmak için yaptığımız grip aşısı gerekli midir? 

Grip İnfluenza virüsünün yol açtığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Milyonlarca insanın 1 yıl içinde bu hastalığa yakalandığı, özellikle çocukların ve de yaşlıların ciddi biçimde etkilendikleri düşünülürse grip aşısının gerçekten gerekli olduğu ortaya çıkar.

Grip aşısı ne tür bir korunma sağlar? 

Grip aşısı uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir. Bu kişinin burada verilen aşıya karşı bağışıklık oluşturabilme yeteneğiyle ilişkilidir. Grip aşısı her ne kadar bağışıklık oluşturmasa da özellikle yaşlılarda görülen zatürre, kalp krizi, felç ve ölüme kadar götüren hastalıklar gibi grip sonrası oluşabilecek komplikasyonlar için önemli ölçüde koruma sağlar.

Grip aşısı neden her yıl tekrarlanmaktadır?

Bize o yıl için uygulanan grip aşısı son bir yıl içinde gelişmiş grip virüslerine karşı oluşturularak hazırlanmış grip aşısıdır. Normalde grip virüsü çok hızlı biçimde mutasyona yani bölünmeye uğrayarak kendinin şeklini ve yapısını değiştirir Her yıl değişik bir varyasyonda karşımıza çıkabilir. Dolayısıyla bir yıl öncesinde saptanmış ve oluşabilecek grip virüslerine karşı hazırlanmış aşılar ancak o yıl için etkili olabilir bir sonraki yılda grip virüsü değişik bir yapıya bürüneceği için yeniden grip aşısına gereksinim vardır.

Grip aşısı ne zaman uygulanmalıdır?

Ülkemizin de dahil olduğu kuzey yarı kürede grip salgınları Aralık-Mart ayları arasında olur.  Salgından en az 3 ay öncesi bağışık olmak gerekir ki bu yüzden  grip aşısının Eylül ve Ekim aylarında uygulanması gerekir .

Güney yarı kürede ise grip salgınları Mayıs-Ağustos ayları arasında olduğu için burada yaşayanlar ya da buraya seyahat planlayanlar, Ocak Şubat aylarında aşı olmalıdırlar.

Grip aşısı kimlere yapılmalıdır?

Grip aşısı grip virüsüne karşı korunmak isteyen herkese karşı uygulanabilir ama özellikle uygulaması gereken hastalık grupları şunlardır:

 • Hamileler ( Hamileliğin ilk 3 ayından sonra aşı yapılabilir. )
 • 6 ay ve 5 yaş arasındaki çocuklar
 • 50 yaş üzerindeki kimseler
 • Astım, Diyabet, Hipertansiyon, Kalp Böbrek veya Karaciğer yetmezliği gibi Kronik hastalığı bulunan kişiler
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ; kanser tedavisi alan , organ veya kemik iliği nakli yapılmış olan hastalar ve bu kişilerle aynı evde yaşayanlar
 • Her an enfeksiyon bulaşma riski altında olan ve toplu yerlerde çalışan özellikle doktor, hemşire,  sağlık personeli gibi çalışanlara uygulanmalıdır.

Kimlere grip aşısı uygulanmamalıdır?

 • Grip aşısına karşı daha önce alerjik reaksiyonu olduğu saptanmış olan kişiler
 • Yumurtaya karşı alerjisi olan kişiler
 • Grip aşısı uygulandıktan sonra 6 hafta içinde bir otoimmün sinir sistemi hastalığı olan Guillian - BARRE sendromu adı verilen hastalığa yakalananlar kişilere 2. kez grip aşısı uygulanması çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir
 • Ateşli dönemde iken grip aşısı uygulanmaması ve bu dönemin üzerinden tam iyileşme sağlandıktan ve 1 hafta geçmesinden sonra grip aşısı uygulanması uygundur.
 • 4 ayın altındaki hamileler

Grip aşısı nasıl uygulanır?

Grip aşısı erişkinlerde omuz kasına ya da deri altına uygulanır. Asla damar içine uygulanmaz. 2 yaşın altındaki çocuklarda iç bacak kaslarına uygulanır.

Çocuklarda grip aşısı neden 2 dozda uygulanır?

9 yaşın üzerindeki çocuklarda eğer ilk kez grip aşısı uygulanıyorsa grip aşısının 2 ayrı dozda uygulanması gerekir. Bunun nedeni de çocuk yaşlarda gribal enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin uyarılmasının ve buna karşı oluşacak bağışıklanmanın gecikmesinden kaynaklanmaktadır.

Grip aşısının 65 yaşın üzerindekilerde yeterince etkin olmadığı doğru mudur?

65 yaş üstü bireylerde grip aşısının istenilen düzeyde etki göstermediği doğrudur. 65 yaşın üzerinde bağışıklık sisteminin yanıtı çok yavaş oluşmaktadır. Buna rağmen grip aşısının 65 yaşındaki kişilerde uygulamasında her ne kadar bağışıklık sistemi geç oluşsa da bu yaşta oluşacak gribal enfeksiyonların ağır komplikasyonlarından ciddi bir koruma sağladığı gösterilmiştir.

Grip aşısının yan etkileri var mıdır?

Evet, lokal ve genel yan etkileri vardır.

Aşı yapılan yerdeki  Lokal yan etkileri ;

Aşı yerinde ağrı, sertlik, şişlik, morarma ve kızarma olabilir. Bunlar çok ciddi sorun oluşturmazlar. Kolonyalı pamuk ile kompres uygulamak yeterlidir.

Genel yan etkileri ;

Aşıyı takip eden ilk günler içinde ateş, genel ağrı, yorgunluk, terleme olabilir. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir. Gerekirse paracetamol kullanılır. Bazı duyarlı kişilerde ise şiddetli gribe benzer tablo oluşabilir. Bu deneyimi yaşamış olanlar da aşı olmamalıdır.

Grip aşısı olmasam da gribe karşı kendimi koruyabilir miyim?

Grip aşısı olsak da olmasak da her şıkta gribe karşı veya diğer hastalıkları yapan  virüslere karşı kendimizi koruma olasılığımız mevcuttur. Bunun en temel uygulaması hijyenik şartlara iyi uymamızdan geçer. Hijyenik standartlara iyi uymak bizim bulaşıcı hastalıklara karşı en önemli defansif mekanizmamızdır.

Bunun için;

 • Ellerinizi sabunla yoğun biçimde yıkamalıyız.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağızımıza çok fazla ellerimizle dokunmamalıyız.
 • Gribal enfeksiyonun salgın olduğu dönemlerde kalabalıkların içinde bulunmaktan kaçınmalıyız.
 • Öksürürken veya hapşururken mutlaka ağız ve burnumuzu bir mendil ile kapatmalıyız.

Grip aşısı olmuş olmama rağmen hastalığa yakalanma olasılığım var mı?

Grip aşısı yapılmış ve  vücudumuzda gribe karşı bağışıklık oluşmuş olsa da vücudumuza giren grip virüsünün grip aşısında kullanılanlardan farklı bir tipte olması halinde gribe yakalanma ihtimalimiz mevcuttur.

Gribe yakalanırsam ne yapmalıyım?

Gribe yakalanmış bir kişi işine ve okuluna gitmemelidir. Bulaşıcı bir hastalık olması dolayısı ile gribal enfeksiyonun yayılmasında önemli bir rol oynarsınız.

Belirtileri hafifletmek amacıyla;

 • Bol miktarda sıvı gıda alınız
 • Gripli iken alkol ve sigara kullanmayınız.
 • Mutlaka vücudun savunma gücünü arttırmak için dinleniniz.

Gribal enfeksiyonda tedavinin çok büyük bir anlamı olmadığı için belirtilere yönelik tedavi uygulanmaktadır. Bununda en önemli belirtileri genelde ağrı ve ateş düşürücü olarak aseteminofen çok şiddetli eklem ağrıları ve kas ağrıları varsa bu durumda da içinde ibuprofen ihtiva eden ilaçları kullanabilirsiniz.

Antivirütik ilaçların kullanımı ancak doktor denetimi altında olacağı için bu ilaçların rasgele kullanılmaması gereklidir.

Gribe bağlı ne tür komplikasyonlar oluşabilir?

Gribe bağlı komplikasyonların başında bakteriyel enfeksiyonlar, zatüre ve ciddi sıvı kaybı gelir. Eğer kronik bir tıbbi probleminiz varsa bu kronik tıbbî problemin daha da kötüleşmesi söz konusudur. Çocuklarda genelde sinüzit ve kulak enfeksiyonları gelişir.

Grip aşısı uygulandıktan sonra hemen koruma başlar mı?

Grip aşısı uygun aldıktan sonra yaklaşık 15 gün ile 21 gün sonrasında gerçek anlamda koruma sağlayabilir. Bu dönemde aşının koruması altında olmadığınız için gribe yakalanabilirsiniz.

 

Güncellenme Tarihi: 30.11.2016
Toplam Sayfa Gösterimi: 4132

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.