Yazın estetik işlemlere talep artıyor

Beğenilme ve güzel görünme arzusu her insanın doğasında saklı. Bu nedenle olduğunu düşündüğümüz kusurlarımızın ortaya çıkmasından hoşlanmıyoruz ve gizlemek istiyoruz. Ancak çoğunlukla kısa kollu bluzların, ince askılı elbiselerin ve şortların tercih edildiği yaz aylarında vücudumuzda beğenmediğimiz noktaları kamufle etmek zorlaşıyor. Bunun sonucunda da söz konusu dönemde estetik operasyonlarda gözle görülen bir artış yaşanıyor.

Özellikle yaz tatili öncesi pek çok kadın ve erkeğin yüz estetiğinden, vücut şekillendirme yöntemlerine, meme operasyonlarından botoksa kadar birçok estetik uygulamaya yöneldiğini anlatan Medline Adana Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Anıl Arif Olguner, yaz aylarında sık tercih edilen estetik işlemler hakkında bilgiler verdi.

Vücut hatları düzeltilebiliyor

Uzun süren ve kısmen hareketsiz geçen kış aylarının bir sonucu olarak vücutta oluşan fazlalıklardan kurtulmak için gerçekleştirilebilecek işlemlere yaz öncesi çok daha fazla talep oluyor. Yazın vücuttaki inatçı yağları uzaklaştırmak için en sık başvurulan yöntemlerin başında ise liposuction geliyor. Liposuction, bir kilo verme yöntemi olmamakla birlikte vücut hatlarını düzeltmek için kullanılıyor. Üstelik “lazer” ve “ultrasonik liposuction” gibi daha hassas yöntemlerle çevre dokulara en az zarar verilerek oldukça etkili sonuçlar alınabiliyor. Kadınlarda karın, basen, uyluk bölgesi, erkeklerde ise karın ve meme bölgesi en çok işlem yapılan yerlerin başında geliyor. Özellikle erkeklerde meme büyümesi (Jinekomasti), hastaların yaz aylarını adeta kabusa çeviriyor. Ancak bu hastaların büyük çoğunluğunda yine liposuction ile yüz güldürücü sonuçlar almak mümkün olabiliyor.

Meme sorunları için cerrahi çözümler

Yine yaz aylarında kadınlarda meme büyüklüğü ile ilgili başvurularda belirgin bir artış yaşanıyor. Büyük ve sarkık meme, hasta için hem görsel hem de ciltte pişik gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu durumda meme küçültme yöntemiyle söz konusu problemin üstesinden gelinebiliyor. Meme küçüklüğü şikâyeti olan hastalarda ise silikon ile meme büyütme ameliyatı, annelik sonrası sarkma meydana gelenlerde de meme dikleştirme ameliyatları ile sorunu gideriliyor. Bu sayede hastalar kaybettikleri özgüvenlerine de geri kavuşmuş oluyorlar.

Küçük dokunuşlar yaza hazırlıyor

Küçük cerrahi işlemler ise popülaritesini yaz ya da kış, her zaman koruyor. Güneş, sıvı kaybı, hormonal değişiklikler, sürekli gözleri kısma gibi faktörler bireylerde hem ince kırışıklıklara hem de gerçekten daha yorgun ve soluk görünüme yol açıyor. Buna karşı uygulanan botulinum toksini, hyalüronik asit dolgular, çapraz bağlı olmayan hyalüronik asit bazlı bileşenler ve vitamin-aminoasit-peptid-mineral içerikli mezoterapi ajanları ile cildin canlanmasıyla beraber bireyler, yaza çok daha ışıltılı ve tazelenmiş olarak girme şansını yakalıyorlar. Ancak bunlar nispeten küçük uygulamalar dahi olsalar sonuçta tıbbi işlemler olduğundan anatomi bilgisi gerektiriyor. Bu nedenle de merdiven altı uygulamalardan kaçınmak ve güvenilir merkezlerde ilgili branş hekimlerine başvurmanın çok daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağladığını akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Güncellenme Tarihi: 13.06.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 918

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.