Yaz Aylarında Gebelik

Yaz aylarında gebelerin güneşe karşı duyarlılığı arttığından, anne adaylarının özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları önerilir.


Kısa bir bahardan sonra yazın sıcaklarıyla karşılaştığımız şu günler herhalde en çok gebeleri etkilemektedir. Gebelikte artan vücut ısısına eklenen yaz sıcakları gebeleri çokça etkiler, ayrıca gebelik hormonları cildin güneşe karşı duyarlılığını da artırır. Bu nedenle gebeler özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalı, gün boyunca da açık renkli, bol ve sentetik olmayan elbiseler giymeli, şapka ve gözlük takmalıdırlar. Gebeler için en uygun egzersiz olan yüzme için de tercihen denize veya havuza girilebilir, 15-20 dakikadan uzun güneşlenilmemeli, ıslak mayoyla oturulmamalı ve gölgede bile olsa yüksek korumalı güneş kremleri kullanılmalıdır. Yaz aylarıyla beraber ev dışında yemek yeme sıklığı da artar, kolay bozulabilecek besinlerin tüketimine, barsak enfeksiyonları nedeniyle dikkat edilmelidir. Kabaca günde en az 3 litre sıvı alınmalı, bölgemize has hazmı zor olan yağlı veya hamur işi yemekler yerine de sebze meyve ve protein ağırlıklı beslenilmelidir. Sıcaklarla beraber tüketimi artan, katkı maddesi ve yüksek şeker içeren, gazlı veya meyve sulu içecekler yerine, gebeler taşıdıkları bebeğin sağlığı ve gereksiz kilo alımını önlemek için saf su tüketmeyi tercih etmelidirler. Ayrıca sodanın yüksek tuz, dondurmanın ve yaz meyvelerinin ise yüksek şeker içermesi nedeniyle bol bol değil sınırlı tüketilmesi gerektiği bilinmelidir. Erken doğum riski olmayan gebelerin doktor onayıyla 9. aya kadar, gidecekleri yerde doktora ulaşma sorunu yoksa seyahat etmelerinde bir sakınca yoktur. Ancak uzun süre hareketsiz kalan gebelerde bacaklarda şişlik ve damar içinde pıhtı olma riski vardır. Bu nedenle uzun yolculuklarda otururken bacaklara germe egzersizi yaptırılması ve 2 saatte bir mola verilip kısa yürüyüşler yapılması uygundur.

Güncellenme Tarihi: 27.06.2016
Toplam Sayfa Gösterimi: 1779

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.