Zona Hastalığı Yıllarca Saklanabiliyor

Zona, kabarcık görünümlü, ağrılı, deri döküntülerine neden olan, virüs kaynaklı bir enfeksiyon türü olarak tanımlanıyor. Bireylerin zona hastalığı geçirme ihtimali tüm yaşamları boyunca ortalama yüzde 20 olarak bildiriliyor.

Birey, çocukluk çağında suçiçeği geçirdikten sonra hastalığa yol açan virüs, vücutta inaktif olarak varlığını sürdürmeye devam eder. Ancak bazı kişilerde ilerleyen yaşla beraber ya da vücut direncinin azaldığı durumlarda, uyku halindeki bu virüs harekete geçerek çoğalmaya başlar ve bu sefer zona çıkmasına neden olur.

Stres, bağışıklık sistemini baskıladığı için özellikle böyle dönemlerde zonanın ortaya çıkması olağan sayılır. 50 yaş üzerinde risk belirgin olarak artarken, 60’lı yaşlarla beraber 10 kata kadar yükselebilir. Vücudun tek tarafıyla sınırlı, kızarık zeminde, su kabarcıklı ve ağrılı deri lezyonları oluşur.

Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen zona hastalığı genellikle 2-3 haftada iyileşse de aylarca süren vakalar da vardır. Bireyin, hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren zona hastalığını ayırt etmesi güç olsa da bir dermatoloji hekimi tarafından tanısı kolayca konarak tedavisine başlanabilir.

Güncellenme Tarihi: 20.09.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 1277

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.