Çocukların En İyi Yaşam Koçu Anne Babalarıdır

Hepimiz, farkında olarak ya da olmayarak çocuklarımıza karşı birçok farklı tutum ve davranış sergiliyoruz. Çocuklarımız ise doğdukları ilk günden itibaren bizim onlara gösterdiğimiz bu davranış ve tutum örnekleriyle kişiliklerini oluşturuyorlar. Ayrıca gelişme ve kendilerini bulma yolculuklarında onlar için ayırdığımız zaman da büyük önem kazanıyor.

Çocukların, 3 yaşındaki taklit döneminden başlayıp yetişkin olana kadar her şeyi davranışları gözlemleyerek öğrendiklerini söyleyen Medline Adana Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Karaçiçek, “Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarına sözleriyle değil yaptıklarıyla örnek olmaları ve onlara yeteri kadar zaman ayırmaları gerekir. Dolayısıyla anne-babalar, çocuklarını hayata hazırlayan en iyi yaşam koçlarıdır” diyerek önemli bilgiler verdi.

Davranışları örnek alırlar

Çocuklar, oyun çağından başlayarak kurallı eğitim dönemi ve sosyal çevreyle etkileşim aşamalarına kadar kişiliklerini oluştururken çevresindekilerin davranışlarını taklit etme eğilimindedirler. Bir rol modele ihtiyaç duyan çocuklar doğru veya yanlış davranışları bu şekilde edinirler. Ayrıca çocukların anne-babalarının dışında da doğru insanlarla iletişimde olmaları, onların ileriki yaşlarda kişilikleri üzerinde olumlu etkiler gösterir.

Yanlış seçimler yanlış yönlendirir

Anne-babaların, kendisi ve çevresiyle barışık bireyler yetiştirmek için öncelikle kendilerinin çocuklarına örnek olması gerekir. Örneğin; bir anne veya baba, çocuğunu yetiştirirken sigara içilmemesi, yalan söylenmemesi gerektiğini sürekli olarak anlatmıştır. Ama kendisi sigara içiyorsa veya yalan söylüyorsa, çocuk söyleneni değil, ebeveyninin yaptığını yapacaktır.

İlk 5 yaş önemli

İlk 5 yaş çocukların gelişiminde önemli bir dönemi kapsar. Kurallı öğrenme çağında çocuklar alışkanlıkları kurallar çerçevesinde kazanırlar. Bu dönemde en iyi rol model yine anne-babalardır. Sonraki dönemde ise okulla beraber öğretmenine, arkadaşına veya ailenin bulunduğu sosyal çevrede değer gören birine hatta televizyonda görüp sevdiği bir karaktere benzemeye çalışırlar. Bazen de yanlış kişiler, yanlış davranışları örnek almalarına yol açar. Ayrıca günümüzde televizyon ve sosyal medya gibi iletişim araçları da artık çocukların hayatını etkilemektedir. Bu nedenle çocuğun baskı altına almadan gözlemlenmesi kontrol açısından faydalı olacaktır.

Kaliteli zaman geçirmek önemli

Çocukla yeteri kadar ve kaliteli zaman geçirmek onların özgüvenlerinin gelişimi için önemli bir unsurdur. Ona vakit ayırmanız, kendisine verdiğiniz değeri gösterir. Bu şekilde çocuğun bilinç altına "Ben sana zaman ayırıyorum çünkü sana değer veriyorum" mesajını vermiş olursunuz. Varlığı hesaba katılmadan sanki evde o yokmuş gibi davranılması ise çocuğun kendine olan güvenini olumsuz şekilde etkileyecektir. Bunun yanı sıra, özellikle çocuk sayısının fazla olduğu ailelerde her çocuğa eşit şekilde zaman ayrılması da çok önemlidir.

Güçlü kişiler oluyorlar

Çocukla geçirilen zaman, onun stresle daha kolay baş etmesine ve karşısına çıkan güçlükleri daha kolay aşmasına da yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara bakıldığında, çocukluğunda anne-babası ile yeteri kadar zaman geçirmiş, aile bağları güçlü olan kişilerin hayatlarındaki stresi daha kolay yönettikleri ve depresyon gibi olumsuz olaylarla daha kolay başa çıktıkları ortaya konmuştur. Bu durum, çocukların kısa ve uzun vadede daha güçlü karakterlere sahip bireyler olmalarını sağlar.

Güncellenme Tarihi: 21.12.2022
Toplam Sayfa Gösterimi: 550

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.