Tıbbi Onkoloji

Onkoloji

Tümörleri inceleyen tıp dalına Onkoloji denir. Oncos (=şişlik) ve logos (=bilim) Latince kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş bir deyimdir.

Kemoterapi

Kemoterapi tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisiyle birlikte, tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Saç dökülmesi kemoterapinin en sık sebep olduğu yan etkilerden birisidir. Hastanemizde kullanılan "Scalp Cooling System" sayesinde kemoterapi esnasında saçların dökülmesi engellenmektedir.

Scalp Cooling System hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Tıbbi Onkoloji

Kemoterapi ile ilgilenen bilim dalına “Tıbbi Onkoloji” veya “Tıbbi Onkoloji”, bu alanda çalışan doktora “Tıbbi Onkolog (Medikal Onkolog)” denir. Tıbbi onkoloji ayrı bir uzmanlık dalıdır. Tıbbi onkolog tümör tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir iç hastalıkları uzmanıdır. Tümör tedavisi bir ekip işidir ve mutlaka bu ekibin tüm üyelerinin bulunduğu merkezlerde uygulanmalıdır. Bu ekipte tümör cerrahisi ile ilgili uzman cerrah, ışın tedavisi (radyoterapi) ile ilgili radyasyon onkoloğu, kemoterapi ve hasta bakımı (destek tedavisi) ile ilgili Tıbbi Onkolog bulunmalıdır.

Hastanemiz Tıbbi Onkoloji bölümü ilimizde, bölgemizde ve hatta ülkemizde isim yapmış dalında uzman doktorlarıyla hizmet vermektedir.

Medline Tıbbi Onkoloji Bölümü

Güncellenme Tarihi: 04.12.2013 03:08:04
Toplam Sayfa Gösterimi: 12237

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.