62 yaşındaki hastanın mesanesinden 139 adet taş çıktı

Adana’da yaşayan Mehmet Okur isimli hasta, yattığı ameliyat masasından mesanesinden çıkartılan 139 taş ile kalkarak görenleri hayrete düşürdü.

Medline Adana Hastanesi`nde gerçekleştirilen ameliyatla mesanesinden irili ufaklı 139 adet taş çıkan 62 yaşındaki Mehmet Okur, kendini adeta hafiflemiş hissettiğini belirterek, "Taşları hatıra olarak saklamayı düşünüyorum" dedi.

Şikâyetleri 1 yıl önce başladı

Adana’da ikamet eden 62 yaşındaki emekli Mehmet Okur’un şikayetleri bundan tam 1 yıl önce başladı. İdrar yolunda yanma, batın bölgesinde ağrı ve zaman zaman da kanlı idrar şikâyetleri yaşayan Mehmet Okur, yakınmaları artıp kullandığı ilaçlardan da fayda göremeyince tavsiye üzerine Üroloji Uzmanı Dr. Cem Şah’a başvurdu. Okur’un şikayetlerini dinleyen Dr. Cem Şah, hastasından kan ve idrar tetkikleri ile USG görüntülemesi yaptırmasını istedi.

Ender görülen bir durum

Yapılan USG görüntülemesinde hastada taş ve iyi huylu prostat büyümesi olduğunu tespit eden Dr. Cem Şah, ameliyat kararı aldı. Bunun üzerine spinal (belden kısmi uyuşturma) yöntemi ile ameliyat masasına yatan hastasının tedavi sürecini anlatan Üroloji Uzmanı Dr. Cem Şah, “Önce hastamızın mesanesinde bulunan ve 1 yıldır çeşitli sorunlara yol açan taşları endoskopik (kapalı) yöntemle temizledik, ardından da Green Light lazer yöntemi ile büyüyen prostatına müdahale ederek tedavisini her iki operasyonda da kesi yapmadan başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Burada bizi şaşırtan olay ise hastamızdan tam 139 adet taş çıkması oldu. Yapılan tetkiklerde çok sayıda taş olduğunu görmüştük ancak bu kadarını doğrusu ben de beklemiyordum. Söz konusu olay benim de meslek hayatımda çok nadir gördüğüm bir durum. Bu nedenle hastamız 3 saate yakın ameliyat masasında kalırken, ameliyattan 1 gün sonra hastanemizden şifa ile taburcu ettik” dedi.

Hatıra olarak saklayacak

Ameliyat sonrası yaşadığı sıkıntıları son bulan Mehmet Okur ise, “Uzun zamandır süren sorunlarımın bitmesine sevinirken bu kadar çok taş çıkması ise beni hayrete düşürdü. Hemşire arkadaşlarım ameliyattan sonra saymışlar; tam 139 adet olduğunu söylediler. Hepsini hatıra olarak saklamayı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Güncellenme Tarihi: 09.08.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 706

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.