Akciğer Kanseri Sessizce İlerliyor Erken Tanı Çoğu Zaman Tesadüfen Konuyor

1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı

Kanser, en basit şekli ile hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyüyerek vücut dokusunu tahrip etmesi olarak tanımlanıyor. Günümüzde bilinen 200’den fazla kanser türü bulunuyor ve bunlar varasında yer alan akciğer kanseri, tüm dünyada kanser kaynaklı ölümlerin en yaygın nedeni olarak öne çıkıyor.

Sigara tüketiminin hastalığın oluşumunda en önemli faktörlerden olduğu akciğer kanserinin erken evrede yakalanması durumunda tedavi şansının yükseldiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veysel Haksöyler, özellikle 15 yıldan daha uzun süre günde 1 paket sigara içen ya da sigarayı bırakmasının üzerinden 15 yıl geçmemiş olan kişilerin, yılda bir kez düşük doz bilgisayarlı tomografi ile akciğer kanseri taraması yaptırmalarını önererek önemli bilgiler veriyor.

En büyük risk faktörü sigara

Sigara ve tütün ürünleri tüketimi akciğer kanserinde en büyük risk faktörü olarak biliniyor. Ancak bu hastalık hiç sigara kullanmamış bireylerde de görülüyor. Bununla beraber yapılan araştırmalar, bizlere günde 1 paketten fazla sigara kullanan bireylerin hiç içmeyenlere göre 25 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanma riski altında olduğu gösteriyor. Unutmamak gerekir ki sigara içmeyen ancak sigara dumanına maruz kalan pasif içiciler de riskli grupta yer alıyorlar.

Geçmeyen öksürüğe dikkat!

Genellikle sessizce ilerleyen akciğer kanserinin en önemli belirtileri arasında yer alan öksürük, çoğunlukla başka nedenlere bağlı olduğu düşünüldüğü için genellikle pek önemsenmiyor. Ancak 2 haftadan uzun süren, giderek artan ve nedeni belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanserinin en belirgin göstergesi olarak biliniyor. Bununla birlikte balgamda kan görülmesi, balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserini işaret eden diğer ciddi belirtiler arasında geliyor.

Genellikle tesadüfen fark ediliyor

İnatçı ve geçmeyen öksürük dışında, nefes darlığı, kanlı balgam, ateş, ses kısıklığı, yüz ve boyunda şişme, omuz ve kol ağrısı, sırt ağrısı ve yutma güçlüğü gibi bulgular da bu hastalığın öne çıkan belirtileri arasında yer alıyor. Yine pek çok nedenden kaynaklanabilen göğüs ağrısı da kimi zaman akciğer kanseri açısından ihmal edilmemesi gereken önemli bir işaret olabiliyor. Bu hastalıkta erken tanı, çoğu zaman başka bir sorun nedeniyle yapılan kontroller sırasında tesadüfen konuyor.

Tedavi seçenekleri değişiyor

Akciğer kanserinde tedavinin planlanmasında en önemli kriterler kanserin tipi ve evresi oluyor. Uygun hastalarda cerrahi yöntemlerle kanserin bulunduğu akciğer veya akciğerin kanserli bölümü çıkartılabiliyor. Ancak cerrahi yöntem için elverişli olmadığı düşünülen vakalarda ise kemoterapi ve radyasyon tedavisi seçenekler arasında yer alıyor” Bunların yanı sıra uygun hastalarda immünoterapi ve akıllı ilaçlar gibi yeni tedavi yöntemleri de gündeme gelebiliyor.

Akciğer Kanserinden Korunmak İçin 6 Öneri: 

  • Sigara, tütün ürünleri ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durun
  • Katran, benzin, boya kimyasalları, asbest vb. maddeleri solumamaya dikkat edin
  • Hava kirliliği olan yerlerde bulunamamaya özen gösterin
  • Sağlıklı ve dengeli beslenin
  • Açık havada düzenli egzersiz yapın
  • Radyasyondan kaçının
Güncellenme Tarihi: 31.10.2023
Toplam Sayfa Gösterimi: 640

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.