Eroin ve Alkol Bağımlılığına Karşı Çip Tedavisi

Çip tedavisi en çok eroin ve alkol bağımlılığında başarılı oluyor. Yapılan bilimsel araştırmaların çip tedavisinin eroin bağımlılığının ardından alkol bağımlılığında da önemli oranda etkili olduğu gösterdiğini anlatan Medline Adana Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Yunus Emre Sönmez, madde kullanım sıklığının artmasıyla beraber yarattığı bireysel ve toplumsal sorunların psikiyatrideki öneminin de son zamanlarda oldukça arttığını kaydediyor.

Son yıllarda başarılı sonuçlar alınıyor

Dr. Yunus Emre Sönmez, eroin bağımlılığı (opioid) tedavisinde çok sayıda seçenek olsa da esasen son yıllarda piyasaya çıkan bazı yeni ilaçların umut vadettiğini ifade ederek, “Naltrekson bu seçeneklerden en dikkat çekeni durumunda. Bu yöntem uzun süredir tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkça uygulanıyor. Normalde ağızdan alınan tablet formu dışında cilt altına yerleştirilen implant (yaygın bilinen ismiyle çip) ve kas içine yapılan enjeksiyon (iğne) formları da bulunmakla beraber ülkemizde şu an sadece implant formu bulunmakta” diyor.

Beyindeki madde alma isteğini söndürüyor

Çip tedavisinin nasıl işlediğini de anlatan Dr. Yunus Emre Sönmez, “Naltrekson beyinde eroinin bağlandığı bölgeye yapışıyor ve kişi bu sayede eroin alsa da etkilerini yaşamıyor. Bunun sonucunda da kişide eroin kullanma isteği sönüyor” diyerek bu tedavisi yönteminin avantajlarını ise şöyle sıralıyor: “Çip, lokal anestezi yardımıyla uygulanan basit bir işlem sayesinde hastanın cilt altına yerleştiriliyor. Burada en önemli avantaj hastanın her gün ilaç almak zorunda kalmamasıdır. Böylece ağızdan ilaç alındığında oluşan ilacı almayı unutma ya da bırakma gibi riskler sıfıra indirilmiş oluyor. Bu tedavinin diğer bir önemli avantajı ise genellikle yan etkisinin çok az olmasıdır. Sadece bazı hastalarda hafif düzeyde de olsa baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma gibi yan etkiler görülebiliyor.”

Güncellenme Tarihi: 08.11.2020
Toplam Sayfa Gösterimi: 1609

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.