Sünnet deyip geçmeyin

Önümüzdeki uzun yaz tatili ile beraber toplumun büyük bir kısmında erkekliğe ilk adımın atılması olarak da sembolize edilen sünnet için adeta sezon açılmış oluyor. Uzmanlar ise sünnetin basit gibi görünse de sonuçta cerrahi bir işlem olduğunu hatırlatıyor ve en uygun zamanın 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası olduğu konusunda aileleri uyarıyor.


Sünneti cerrahlar yapmalı

Genel hijyen açısından birçok faydası olan sünnetin, deneyimli cerrahlar tarafından uygun koşullarda ve doğru yöntemlerle yapılması gerekiyor. Ancak sünnetin halk arasında “basit bir işlem” olarak görüldüğünü ifade eden Medline Adana Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Ali Elbek, gerekli şartlar yerine getirilmeden yapılan sünnet işleminde yaşanabilecek sorunların ilerde çocuğun tüm yaşamını etkileyen önemli problemlere yol açabileceğini söyleyerek bilgiler verdi.

Telafisi zor sorunlar yaşanabilir

Sünnetin uygun koşullarda ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılmaması durumunda peniste kalıcı hasarlar hatta çocukta hayati tehlike dahi oluşabiliyor. İşlem sırasında oluşabilecek bir hatanın olası etkileri kimi zaman telafisi zor sorunlara yol açıyor. Bu nedenle, sünnet öncesinde çocuğun doktor tarafından muayene edilerek kontrolden geçirilmesi, doğumsal bir anomali riskinin olup olmadığına bakılması büyük önem taşıyor. Bunun ardından tüm şartlar cerrahi işlemi gerçekleştirmek için uygun ise sünnetin (enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için) temel cerrahi prensiplere uygun olarak steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bebeklere lokal anestezi uygulanabiliyor

Sünnet her yaşta uygulanabilecek bir işlem olmakla birlikte, oluşabilecek enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi açısından doğumdan sonraki ilk 2 yıl içerisinde yapılması öneriliyor. Bunun yanı sıra, çocuk gelişim uzmanları da özellikle 2 ila 6 yaş arası çocuklarda cinsel kimlik kazanım dönemi olarak kabul edildiğinden psikolojik açıdan sorun yaşanmaması için sünnetin 2 yaşından önce veya 6 yaşından sonra yapılmasını tavsiye ediyorlar. Yaşamlarının ilk 6 ayında bebekler kısmen hareketsiz olduklarından sünnet işlemi bu dönemde lokal anestezi ile de yapılabiliyor. Bununla beraber, 2-6 yaş arası ve üzerinde ise sünnet genel anestezi altında yapılabiliyor.

Belirli bir mevsimi yok

Sünnet için ideal bir mevsim bulunmamakla beraber işlemin yaz mevsiminde yapılması, yaranın açık tutulmasına daha fazla imkân tanıdığından iyileşmeyi hızlandırabiliyor.

Hastalıkların önüne geçiyor

Yapılan bilimsel araştırmalar, sünnet olanlarda idrar yolu enfeksiyonları görülme oranının yarı yarıya azaldığını ortaya koyuyor. Yine sünnet olmuş yetişkinlerde penis kanserine yakalanma riski de sünnetsiz vakalara göre düşüş gösteriyor. Bununla beraber sünnet olmuş yetişkinlerin eşlerinde görülen rahim ağzı kanserinin oranının da normalden düşük olduğu bildiriliyor.

Güncellenme Tarihi: 28.06.2021
Toplam Sayfa Gösterimi: 669

Hastanemiz, başta SGK olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş, vakıf, banka, şirket ve odayla anlaşmalıdır. Ayrıntılı liste.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde sitemizde yer alan kullanım koşullarını incelemelisiniz.

@2024 Tüm hakları saklıdır.
Medline Adana Hastanesi

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.